Zeptejte se...

Blog Zeptejte se… je určený pro Vaše dotazy, na které budou odpovídat psycholožky centra UNITY DPMB, a. s.
Může jít o otázky pracovní, soukromé, obecné... prostě jakékoliv.
Svůj dotaz můžete poslat prostřednictvím anonymního formuláře a odpověď na něj naleznete zde na webu a také ve zpravodaji DPMB, a. s.

položit anonymní dotaz

‹ zpět na hlavní stránku

Vaše dotazy


Dobrý den. Rád bych za Vámi zašel ohledně jednoho soukromého problému, ale bojím se, že mi vezmete způsobilost k řízení a přijdu o práci.

Jan


Odpovídá:

Mgr. Eva Jurčáková
psycholožka centra UNITY

Milý Jane,
děkuji za Váš dotaz. Pokud ke mně nebo ke kolegyni přijdete na psychologickou konzultaci, nejedná se o dopravně psychologické vyšetření a psycholog neposuzuje Vaši způsobilost k řízení. Naopak, to že si řeknete o pomoc a pravidelně konzultujete své starosti je vlastně forma prevence, jak svůj život i svoje starosti držet pod kontrolou.

Dopravně psychologické vyšetření a psychologické poradenství jsou u nás na pracovišti dva oddělené světy, a to, co společně řešíme během konzultací není součástí Vaší dokumentace sloužící k posouzení řidičské způsobilosti. Vyšetřující psycholog se k těmto informacím nedostane. Popravdě, při aktuálním objemu klientů si všechny podrobnosti často nepamatuju ani já sama :) První konzultace je vždy o společném zmapování Vašeho aktuálního problému, určení si cíle spolupráce a vyhodnocení, jestli jsem Vám schopná s problémem pomoct. Neřešením starostí a zametáním problémů pod koberec problém nezmizí. Stane se z něho jenom větší „bubák“, který v budoucnosti může ohrozit Váš soukromí i pracovní život, nedejbože Vaše duševní zdraví.

Jako psycholog jsem vázaná mlčenlivostí – jediné, co jsem povinná nahlásit je trestný čin. Pokud bychom během naší spolupráce společně vyhodnotili, že jsou Vaše problémy natolik vážné, že je potřeba omezit objem Vaší práce, i tak je to dle mého názoru pořád lepší řešení, než čekat až se problém naplno projeví za volantem a ohrozí Vás nebo Vaše okolí.

Doufám, že jsem Váš dotaz dostatečně zodpověděla a budu se těšit na Vaši návštěvu.


Dobrý den,
chtěl bych poradit, co mám dělat, když chci přestat kouřit cigarety.




Odpovídá:

Mgr. Kateřina Žáková
psycholožka centra UNITY

Dobrý den, v prvé řadě je důležitá vaše samotná motivace a vůle přestat s kouřením cigaret.

Je dobré se předem připravit na výzvy, které jsou spojené s odvykáním kouření. V rámci přípravy se poraďte s praktickým lékařem, který Vám může předepsat léky, nebo poradit, o jaké produkty, sloužící ke zvládnutí abstinenčních příznaků, požádat v lékárně. Je výhodné si naplánovat, co budete dělat, když se objeví abstinenční příznaky (Příklad: Při nutkání kouřit, se napiju vody, nebo sním malý kousek jídla. Při rozladěné náladě vědět, které činnosti Vám zlepší náladu.), s čímž Vám může pomoci psycholog. V rámci přípravy dále odstraňte předměty připomínající kouření (cigarety, zapalovače, popelníky…) a naplánujte si seznam odměn, kterými se za abstinenci budete odměňovat. Určete den D, kdy přestanete kouřit, oznamte to přátelům, rodině, kolegům a požádejte je o pomoc.

Vydržte alespoň 12 týdnů, aby si tělo odvyklo kouřit. Pokud se přeci jen stane, že si cigaretu zapálíte, nezoufejte, zamyslete se, co se stalo, připravte si plán, co budete příště dělat a pokračujte dál v abstinenci.

Pokud byste potřeboval s čímkoliv poradit, můžete se objednat na konzultaci na naše pracoviště.


Dobrý den, chtěl bych se Vás zeptat na jednu věc.
V poslední době jsem podrážděný a čím dál víc mě štvou zbytečné dotazy cestujících, nikdy jsem s nimi problém neměl.

Co se to se mnou děje?

J.


Odpovídá:

Mgr. Markéta Kumpoštová
psycholožka centra UNITY

Dobrý den, pane J., moc si ceníme Vaší otevřenosti a důvěry. I když se Vám to v tuto chvíli možná nezdá, udělal jste první krok k tomu, aby se Váš stav zlepšil, uvědomil jste si, že se s Vámi něco děje a začal jste to řešit. Pojďme se pokusit nastínit několik možností, které by mohly za Vaším stavem „vězet“.

To, s čím by Vaše podrážděnost mohla souviset, a bývá to jev poměrně častý, je syndrom vyhoření. Pokud je člověk vystaven dlouhodobě stresu, může být jeho důsledkem. Nejprve člověk svoji práci miloval, byl pro ni zapálený, dělal ji i nad rámec svých povinností, vkládal do ní spoustu své energie, postupně ale začal narážet na realitu a pochybovat o smyslu svého snažení, narůstalo zklamání a odpor k práci. To se navenek projevuje mimo jiné neustálou nespokojeností, pocity hněvu, nechutí druhým pomáhat, lhostejností, cynismem a agresivitou. Preventivně působí naučit se říkat NE, vyhýbat se stresu, otevřeně mluvit o svých problémech, věnovat se koníčkům, rodině a přátelům, relaxovat fyzicky i psychicky, radovat se z maličkostí. Když už se do takového stavu dostaneme je na začátku nutné, abychom si připustili, že něco není v pořádku, a kontaktovali odborníka – psychologa nebo psychiatra.

Někdy zapomínáme na to, že i nenápadný podnět může narušit křehkou rovnováhu naší duše. A může to být opravdu cokoli: špatný spánek, partnerské neshody, neschválená hypotéka, chronická bolest zubu, prostě cokoli. Pokud sám odhalíte spojitost, jste na polovině cesty k úspěšnému vyřešení Vaší situace. V toto případě je samozřejmě třeba primárně pracovat s příčinou (např. požádat o pomoc finančního poradce s hypotékou). Pokud by Vaše špatné rozpoložení přetrvávalo během řešení situace, která by mohla být jeho spouštěčem, nebo i po jeho vyřešení, a nepomohlo Vám se jen tzv. vypovídat kamarádovi, doporučujeme opět vyhledat pomoc, která je Vám k dispozici i na našem pracovišti UNITY.

Ale abychom hned „nemalovali čerta na zeď“. Ještě před tím, než se odhodláte vyhledat odbornou pomoc, zkuste se „pověnovat“ sám sobě. Vezměte si volno, podívejte se na hezký film, běžte na ryby, sejděte se s přáteli, dojděte si zaplavat, kupte si něco pěkného, dělejte prostě to, co dělat chcete a co Vás baví. Zaměřte pozornost sám na sebe. V dnešní době na to mnoho z nás bohužel zapomíná. To jsou maličkosti, které nás rozptýlí, vytrhnou z každodenních starostí a udělají nám dobře. Pokud by Vám přeci jen obyčejné „vypnutí“ nepomohlo, zkuste některou z relaxačních technik, o kterých je shodou okolností i letošní pravidelné školení řidičů. Můžete vyzkoušet například zklidňující dýchání, techniku všímavosti nebo svalové relaxace. V případě zájmu Vám můžeme nabídnout i odborné vedení meditací, které jsou pro tento (nejen) Váš problém velmi vhodné.

Na závěr bychom Vám chtěly říct, že zde zazněly jen určité možnosti. Rozhodnete-li se na nás obrátit i osobně a my Vám mohly pomoci, musely bychom si o všech okolnostech, které s Vaším stavem souvisí, podrobně v klidu promluvit.

Věříme, že se z Vás opět stane spokojený řidič, kterého práce baví, cestující jsou pro něj příjemným zpestřením během služby a ti méně příjemní výzvou :)