Zeptejte se...

Blog Zeptejte se… je určený pro Vaše dotazy, na které budou odpovídat psycholožky centra UNITY DPMB, a. s.
Může jít o otázky pracovní, soukromé, obecné... prostě jakékoliv.
Svůj dotaz můžete poslat prostřednictvím anonymního formuláře a odpověď na něj naleznete zde na webu a také ve zpravodaji DPMB, a. s.

položit anonymní dotaz

‹ zpět na hlavní stránku

Vaše dotazy

Dobrý den, chtěl bych se Vás zeptat na jednu věc. V poslední době jsem podrážděný a čím dál víc mě štvou zbytečné dotazy cestujících, nikdy jsem s nimi problém neměl.

Co se to se mnou děje?

J.


Odpovídá:

Mgr. Markéta Kumpoštová
psycholožka centra UNITY

Dobrý den, pane J., moc si ceníme Vaší otevřenosti a důvěry. I když se Vám to v tuto chvíli možná nezdá, udělal jste první krok k tomu, aby se Váš stav zlepšil, uvědomil jste si, že se s Vámi něco děje a začal jste to řešit. Pojďme se pokusit nastínit několik možností, které by mohly za Vaším stavem „vězet“.

To, s čím by Vaše podrážděnost mohla souviset, a bývá to jev poměrně častý, je syndrom vyhoření. Pokud je člověk vystaven dlouhodobě stresu, může být jeho důsledkem. Nejprve člověk svoji práci miloval, byl pro ni zapálený, dělal ji i nad rámec svých povinností, vkládal do ní spoustu své energie, postupně ale začal narážet na realitu a pochybovat o smyslu svého snažení, narůstalo zklamání a odpor k práci. To se navenek projevuje mimo jiné neustálou nespokojeností, pocity hněvu, nechutí druhým pomáhat, lhostejností, cynismem a agresivitou. Preventivně působí naučit se říkat NE, vyhýbat se stresu, otevřeně mluvit o svých problémech, věnovat se koníčkům, rodině a přátelům, relaxovat fyzicky i psychicky, radovat se z maličkostí. Když už se do takového stavu dostaneme je na začátku nutné, abychom si připustili, že něco není v pořádku, a kontaktovali odborníka – psychologa nebo psychiatra.

Někdy zapomínáme na to, že i nenápadný podnět může narušit křehkou rovnováhu naší duše. A může to být opravdu cokoli: špatný spánek, partnerské neshody, neschválená hypotéka, chronická bolest zubu, prostě cokoli. Pokud sám odhalíte spojitost, jste na polovině cesty k úspěšnému vyřešení Vaší situace. V toto případě je samozřejmě třeba primárně pracovat s příčinou (např. požádat o pomoc finančního poradce s hypotékou). Pokud by Vaše špatné rozpoložení přetrvávalo během řešení situace, která by mohla být jeho spouštěčem, nebo i po jeho vyřešení, a nepomohlo Vám se jen tzv. vypovídat kamarádovi, doporučujeme opět vyhledat pomoc, která je Vám k dispozici i na našem pracovišti UNITY.

Ale abychom hned „nemalovali čerta na zeď“. Ještě před tím, než se odhodláte vyhledat odbornou pomoc, zkuste se „pověnovat“ sám sobě. Vezměte si volno, podívejte se na hezký film, běžte na ryby, sejděte se s přáteli, dojděte si zaplavat, kupte si něco pěkného, dělejte prostě to, co dělat chcete a co Vás baví. Zaměřte pozornost sám na sebe. V dnešní době na to mnoho z nás bohužel zapomíná. To jsou maličkosti, které nás rozptýlí, vytrhnou z každodenních starostí a udělají nám dobře. Pokud by Vám přeci jen obyčejné „vypnutí“ nepomohlo, zkuste některou z relaxačních technik, o kterých je shodou okolností i letošní pravidelné školení řidičů. Můžete vyzkoušet například zklidňující dýchání, techniku všímavosti nebo svalové relaxace. V případě zájmu Vám můžeme nabídnout i odborné vedení meditací, které jsou pro tento (nejen) Váš problém velmi vhodné.

Na závěr bychom Vám chtěly říct, že zde zazněly jen určité možnosti. Rozhodnete-li se na nás obrátit i osobně a my Vám mohly pomoci, musely bychom si o všech okolnostech, které s Vaším stavem souvisí, podrobně v klidu promluvit.

Věříme, že se z Vás opět stane spokojený řidič, kterého práce baví, cestující jsou pro něj příjemným zpestřením během služby a ti méně příjemní výzvou :)